10. 11. 2017

Nová Karolina Park součástí festivalu Kukačka

Nelze si nepovšimnout světelného objektu, který je součástí vnitrobloku našeho projektu od začátku října. Instalace umělecké dvojice Adama Stanka a Heleny Sequens s názvem „Za humny“ s podtitulem „Je to má vina“ je jedním z několika výtvarných děl, která jsou vystavena na různých místech Ostravy v rámci 7. ročníku festivalu umění ve veřejném prostoru Kukačka, který pořádá Fakulta umění Ostravské univerzity. Výtvarné ztvárnění pohledu autorů nejen na současnou morální situaci si můžete prohlédnout do 12. listopadu 2017.

Popis díla:

Lokace ”za humny” je míněna jako obecně lehce dosažitelné místo, které může mít zároveň svoji magičnost. Je vždy za rohem, kousek od našeho domu, není vidět, ale všichni jsme tam někdy byli, a může se tam odehrát cokoliv, o čem pak všichni vyprávíme. Tato obecná blízkost je paralelou k našemu zažívání emocí, v tomto případě pocitu viny a snadnosti kolektivního podílu na čemkoli. Tato vina nemusí mít fatální rozměr, jako většina věcí, které se ”za humny” odehrají. Na druhé straně zmíněné rozložení příčin tohoto pocitu od jednotlivce do kolektivního měřítka může být důvodem k podceňování, alibismu a oddalovaní situace, kdy jsme si ochotni přiznat to, co instalace Adama Stanka a Heleny Sequens hlásá.

O autorech:

Díla Heleny Sequens a Adama Stanka, mladé umělecké dvojice, jež tvoří nedílnou a velmi zřetelně čitelnou součást české umělecké scény, má naprosto různorodý charakter, a to nejen díky celé škále uměleckých technik, kterými se vyjadřují, ale také rozmanitostí námětů a témat, jimž se věnují s ironií a sarkasmem sobě vlastním. Helena Sequens a Adam Stanko vytvářejí instalace, objekty a videa, které pomocí cynického a sarkastického humoru poukazují na současnou pokleslou politickou, společenskou, náboženskou a morální situaci. Fascinací plíživým zlem a perverzí naší společnosti nastavují zrcadlo realitě současného světa a poukazují na banalitu všudypřítomného zla a existence vůbec.

 

Zpět na přehled